Autor: Vrabi

Úprava sání motoru

Při provozu v motoru vzniká vlivem netěsností a rozdílu teplot přetlak.

Tento přetlak je nuceně odsáván do sání a zde je pak spalován ve válcích motoru.

Bohužel, vzduch odsávaný ze skříně motoru v sobě obsahuje kromě mastných nečistot i velké procento vodního kondenzátu.

Výsledná směs nečistot postupem času znečišťuje celou sací soustavu, sací ventily a zanáší krokový motůrek volnoběhu.

Hlavně v zimních měsících se pak stává, že krokový motůrek nepracuje dobře a motor pak pomalu stahuje volnoběžné otáčky, nebo má kolísavý chod.


foto: Vincent Chovan

Někdy se i stává, že odsávací hadice je zcela ucpána nečistotami a skříň motoru pak není odsávána, může to zapříčinit jednak hromadění kondenzátu v motoru a jednak přetlak začne vytlačovat olej přes těsnění a gufera ven.

Abych snížil čas nutný na čištění krokového motůrku a sání, rozhodl jsem se vyvézt odsávací hadici mimo sání motoru.

 

Jsou dvě možnosti úpravy odsávání výparů:

 

1/ zakoupit speciální bavlněný filtřík, který se umístí nad vývod odsávání

 

Cena tohoto filtru je od cca 200,- , nevýhoda je, že se časem zanese a musí se čistit nebo měnit.

Dále se může stát, že při umístění filtříku nahoru těsně pod kapotu mohou být olejové výpary obsahující kromě jiného i oxid uhelnatý (jedovatý plyn bez zápachu) nasáty topením a následně vháněny do kabiny.

Také se mi nelíbí, jelikož se tento filtr umísťuje nad motor, tak veškerý kondenzát, jež se usadí v  hadici bude ztékat zpět do motoru.

 

2/ svedení výparů hadicí do vhodné nádoby

-nejprve odstraníme původní hadici pro odsávání výparů (na obrázku jsou vidět nečistoty a kondenzát uvnitř trubky)

 

-připravíme si novou, delší hadici shodného vnitřního průměru

-na konec nové hadice umístíme nádobu na kondenzát, a to tak aby hadice byla prostrčena asi do poloviny výšky nádoby

 

-do nádoby rozpáleným hřebíkem uděláme v horní části po obvodě řadu malých otvorů

 

-nádobu i hadici umístíme na volné místo někde dole, poblíž motoru, při tom je potřeba dbát na to, aby hadice měla stálý sklon směrem dolů, a nevznikla žádná „kapsa“ v které by se hromadily nečistoty

 

-hadici utáhneme sponou

-zaslepíme v sání otvor pro původní hadici

 

Nádobu je nutno čas od času zkontrolovat a shromážděné nečistoty vypláchnout, interval čištění je ale mnohem delší než u bavlněného filtru.

 

V jednom zahraničním tuningovém e-shopu jsem toto viděl za cca 200 USD, nádoba ovšem byla z leštěného anticora. Myslím si, ale že plastová láhev poslouží úplně stejně a daleko levněji :-)


Ještě mi přišla jedna reakce na tento článek:
 

Ahoj,
mam par postrehu k odvetrani motorove skrine/vika ventilu a clanku od Vrabiho. Az do nedavna jsem si myslel, ze tou tlustou hadici od vika do sani jde pretlak z klikovky/vika ventilu do sani. Alespon u me to tak fungovalo (c16nz). Nez jsem zacal patrat po tom, k cemu je ta tenci hadicka vedouci do sacich svodu. Zdanlive ze strany motoru byla nepropustna, resp. hodne malo propustna. Na internetu jsem vypatral, co je PCV - positive crankcase ventilation a podle toho zjistil, ze ta hadicka je napojena na podtlak ze sani a ovlada PCV ventil, ktery je ve viku ventilu. Funguje to tak, ze podtlakem se ten ventil otevira a mel by prisavat tou tenkou hadickou vsechny ty vypary ktery tam vznikaji. U mel byl znecisteny tak ze nebyl pruchodny a tak vsechno slo zpatky tou tlustou hadici do sani. Puvodne ta tlusta hadice vzduch nasavala ze sani a poustela do klikove skrine. Obracene je to nejspis starim motoru, kdyz kvuli netesnostem je objem plynu, ktery se profoukne pres pistni krouzky vetsi. Ten privod do sani jsem vycistil, je tam znacnej podtlak (pri volnobehu, s oteviranim klapky pochopitelne klesa, na coz je PCV ventil uzspusoben) a skutecne sani se znatelne mene znecistuje olejem - prakticky vubec. Prutok tou hadickou a PCV ventilem do sani je natolik maly, ze s volnobehem to zadny problem nezpusobi, smes neni zase tolik ochuzena a puvodne se s tim take pocitalo. Na tenkou hadicku jsem pro jistotu dal maly levnny benzinovy filtr, aby to opet pripadne nenasavalo nic, co by ucpalo privod v sani.
Prislo mi zajimave informovat o tom zjisteni, jak to puvodne melo fungovat a co k cemu tam je, vim ze o te tenci hadicce do sani mnoho lidi nevi...

Petr Siska